راهنمای انتخاب ضد آفتاب و طرز صحیح استفاده از آن
ارسال شده در: 7 مهر 1402, توسط : mobina-nasiri

چه آسمان بالای سر ما آبی روشن باشد و چه خاکستری، ​​اشعه آفتاب میلیاردها ذره فوتون را در ثانیه به طرف ما می‌فرستد. افزون بر گرما و نوری که دریافت می‌کنیم، این اشعه‌های کالیدوسکوپی، دارای اشعه ماورا بنفش (UV) می‌باشند؛ اشعه‌ای که منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست می‌گردد.

درصورتی که قصد دارید پیش از فعالیت در فضای باز از ضدآفتاب استفاده نمایید، جامع‌ترین راهنمای انتخاب ضد آفتاب، انواع مدل‌های آن و نحوه استفاده صحیح آن را در این مقاله بخوانید.

شناخت و انتخاب ضد آفتاب

شناخت ضد آفتاب

به احتمال زیاد اصطلاحات ضد آفتاب فیزیکی (یا معدنی) و شیمیایی را شنیده‌اید، شما برای انتخاب ضد آفتاب مناسب نوع پوست خود باید یا این دو آشنایی داشته باشید. این اصطلاحات به ترکیبات به کار رفته در ضد آفتاب‌ها اشاره دارد. بر همین اساس انواع ضد آفتاب در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

ضد آفتاب فیزیکی

وجود دو ترکیب غیرآلی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، موجب می‌شود ضدآفتاب فیزیکی نامیده شود. تصور می‌شود که ضدآفتاب‌های غیر آلی یک مانع محافظتی در سطح پوست شما ایجاد کرده تا اشعه ماورا بنفش را از بدن منعکس و پخش نماید. با این وجود، مطالعات اخیر نشان می‌دهند که ضد آفتاب‌های غیر آلی با جذب حداکثر 95 درصد از اشعه UV، از پوست به‌خوبی محافظت می‌نمایند.

ضد آفتاب شیمیایی (ارگانیک)

تمامی مواد دیگری که تیتانیوم یا روی نیستند، ترکیبات ضدآفتاب شیمیایی به شمار می‌روند. ضدآفتاب‌های شیمیایی به جای تشکیل سدی در روی پوست، مثل لوسیون به پوست شما جذب می‌شوند. این ترکیبات فعال، یک واکنش شیمیایی ایجاد کرده که نور ماورا بنفش را به گرما تبدیل می‌نماید تا نتواند به پوست صدمه برساند.

انواع مدل‌های ضد آفتاب

انواع مدل‌های ضد آفتاب در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

لوسیون و شیر: بعضی از ضد آفتاب‌های موجود در بازار به شکل لوسیون و شیر هستند. از مهم‌ترین مزایای آن‌ها می‌توان به ارزان بودن، کاربرد ساده و خشک نشدن اشاره نمود. با این وجود، ممکن است احساس چسبندگی یا چرب بودن را در پوست به وجود آورد.

کرم ضد آفتاب ضد آب: اغلب ضد آفتاب‌ها به شکل کرم هستند. فرق این ضدآفتاب‌ها با انواع لوسیون و شیر این است که قوام مختلفی دارند. کرم‌ها غلیظ‌تر بوده و به جای بطری، داخل تیوپ قرار می‌گیرند. چنانچه می‌خواهید شنا نمایید، باید به دنبال محصولی باشید که ضد آب باشد. بعضی از کرم‌های ضد آفتاب، ضد آب بوده و می‌توانید از آن‌ها پس از شنا یا ورزش استفاده نمایید. حداقل دوام این ضد آفتاب‌ها روی پوست،2 ساعت می‌باشد.

محصولات ویژه‌ کودکان و افراد دارای پوست حساس: بدن حدود 1 درصد از اشخاص به ضد آفتاب‌ها واکنش نشان می‌دهد. بعضی از ضد آفتاب‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند، مخصوص کودکان هستند. این مدل ضد آفتاب‌ها برای اشخاص دارای پوست‌های حساس هم مناسب هستند.

انواع مدل‌های ضد آفتاب در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

ژل: این نوع ضد آفتاب‌ها بر پایه الکل می‌باشند؛ درنتیجه احساس چسبندگی یا چربی در پوست شما ایجاد نمی‌نمایند، ولی ممکن است اثرات خشکی برجای بگذارند.

کرم ضد آفتاب دافع حشرات: بعضی از ضد آفتاب‌ها قادرند دافع حشرات باشند. ضد آفتاب‌های دافع حشرات دارای N,N-Diethyl-m-toluamide (DEET) هستند.

اسپری‌ها: اسپری‌ها بر پایه الکل می‌باشند، درنتیجه چرب نیستند ولی ممکن است پوست را خشک نمایند.

پودرها: این نوع ضد آفتاب‌های مشابه با پنکک، خشک و بدون چربی هستند؛ درنتیجه می‌توانید پیش از آرایش یا در طی روز از آن‌ها استفاده نمایید.

نکات مهم در انتخاب ضد آفتاب

نکات مهم زمان خرید کرم ضد آفتاب

نکات مهم خرید و خصوصیات ضد آفتاب خوب شامل موارد زیر می‌شوند:

برچسب طیف گسترده

چگونه یک ضد آفتاب مناسب انتخاب کنیم؟ نخستین انتخاب ضد آفتاب مناسب این است که به دنبال برچسب‌های طیف گسترده یا طیف گسترده UVA/UVB روی آن‌ها بگردید. وجود این برچسب‌ها به این معناست که ضد آفتاب در مقابل هر دو اشعه UV از شما محافظت می‌نماید_اشعه UVA که موجب پیری پوست می‌شود و UVB که برنزه شدن و سرطان پوست را به همراه دارد؛ درنتیجه این مورد بسیار مهم است.

فاکتور حفاظتی (SPF)

فاکتور حفاظتی (SPF)

همان‌گونه که در بالا هم اشاره شد، اشعه‌های UVA و UVB افزون بر اینکه ممکن است موجب سرطان پوست شوند، ایجاد چین و چروک، تسریع روند پیری و آفتاب سوختگی را هم به دنبال دارند. استفاده از حداقل SPF ضد آفتاب (SPF 30)، می‌تواند به مقدار 97 درصد از پوست در مقابل اشعه UVB محافظت نماید. SPF های بیشتر برای پوست‌های روشن‌تر یا کسانی مناسب است که پوست آن‌ها به راحتی می‌سوزد.

هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند به صورت 100 درصد اشعه‌های مضر خورشید را مسدود نماید. بهترین spf ضد آفتاب 30 می‌باشد.

قیمت انواع ضدافتاب رنگی و بی رنگ باکیفیت

مقاوم در برابر تعریق و آب

درصورتی که قصد شنا کردن یا ورزش‌های دیگر را دارید، باید ضد آفتابی تهیه کنید که مقاوم در مقابل تعریق و آب باشد. ضد آفتاب مقاوم در مقابل آب بدین معناست که سطح SPF بعد از 40 دقیقه ماندن داخل آب تغییر نکند. بعضی از ضد آفتاب‌های ضدآب تا 80 دقیقه نیز دوام دارند.

PABA

PABA

PABA که در بیشتر ضد آفتاب‌ها استفاده می‌شود، مخفف اسید پارا آمینوبنزوئیک می‌باشد. حتی چنانچه این اسید به جذب اشعه ماورا بنفش خورشید کمک نماید، حساسیت پوستی احتمالی، تحریک پوست و حتی در بعضی از موارد ایجاد رنگدانه ناشی از آن ارزشش را ندارد. به دنبال ضد آفتاب‌های بدون PABA بروید.

حاوی آنتی‌اکسیدان

به همان میزان که ضد آفتاب دارای برچسب طیف گسترده عالی است، ولی به طور 100٪ در برابر اشعه‌های مضری که روزانه با آن مواجه هستیم از پوست ما محافظت نمی‌کند. آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که قادرند با خنثی سازی صدمات رادیکال‌های آزاد، کمبودهای ذاتی ضد آفتاب را جبران نمایند؛ درنتیجه به دنبال ضد آفتاب‌هایی بروید که حاوی آنتی اکسیدان هستند.

مطالب کاربردی: آشنایی با تاریخچه ضد آفتاب از گذشته تاکنون

ترکیبات ضد آفتاب

ترکیبات ضد آفتاب

نگاهی گذرا به مواد تشکیل‌دهنده ضدآفتاب می‌تواند به شما در خرید بهترین کرم ضدآفتاب و روشن کننده پوست که بیشترین پوشش و کیفیت را داشته باشد کمک نماید.

بررسی اینکه آیا ترکیبات ضد آفتاب مناسب پوست شما می‌باشند یا خیر، بسیار اهمیت دارد. اگرچه مهم است که ضد آفتاب دارای حداقل یکی از فیلترهای UVA مثل اکامسول، اکسی بنزون، دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی یا آووبنزون باشد، بعضی از آن‌ها ممکن است واکنش خوبی به پوست شما نشان ندهند. موادی مثل اکسی بنزون ​​ممکن است موجب آلرژی شده و هورمون‌های شما را مختل نمایند.

دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی جهت محافظت اضافه می‌شوند، ولی قادرند برای پوست نیز مضر باشند. درصورتی که پوست شما حساس است، بهتر است از ترکیبات حاوی مواد الکلی استفاده نکنید.

نوع پوست

نوع پوست

هشتمین راهنمای خرید کرم ضد آفتاب نوع پوست است. اکثر ضد آفتاب‌ها برای انواع مختلف پوست طراحی شده‌اند. افراد دارای پوست خشک باید به دنبال ضد آفتاب‌هایی بگردند که حاوی موادی مانند گلیسیرین، لانولین، روغن، سیلیکون (مانند دی متیکون) و آلوئه ورا هستند و از مصرف اسپری‌ها و ژل‌های الکلی خودداری کنند. برای پوست‌های چرب، لوسیون های سبک یا ژلی با ترکیباتی مانند سیلیس یا ایزودودکان بهترین هستند.

برای پوست‌های حساس، ضد آفتاب‌های ضد حساسیت و عطر مانند ضد آفتاب‌های معدنی با دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی، گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند. افراد دارای پوست حساس همچنین باید از ضد آفتاب‌هایی که حاوی الكل و مواد نگهدارنده هستند استفاده نکنند.

راهنمای خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب

راهنمای خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب

  • ضد آفتابی را انتخاب نمایید که دارای SPF 30 یا بیشتر باشد، در مقابل آب مقاوم باشد و پوشش وسیعی را ایجاد نماید، به این معنا که شما را در مقابل اشعه UVA و UVB محافظت نماید.
  • 15 الی 30 دقیقه پیش از اینکه بیرون بروید، از ضد آفتاب روی پوست خشک و تمیز استفاده نمایید تا خوب جذب شود.
  • در تمامی نواحی بدن که با لباس پوشانده نمی‌شوند، مثل گوش‌ها، پشت گردن و پشت دست‌ها، از ضد آفتاب استفاده نمایید.
  • آن را بیش از اندازه روی پوست ماساژ ندهید. اغلب ضد آفتاب‌ها توسط لایه خارجی پوست جذب شده و احتیاجی به ماساژ شدید ندارند.
  • حداقل هر دو ساعت یکبار و بعد از شنا یا ورزش، ضد آفتاب را تمدید نمایید.
  • ضد آفتاب خود را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید. چنانچه آن را در داشبورد اتومبیل یا در معرض آفتاب قرار دهید ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد.
  • از ضد آفتاب‌هایی که تاریخ انقضای آن‌ها تمام شده است استفاده ننمایید؛ چراکه ممکن است تاثیرات خود را از دست داده باشند.

همان‌گونه می‌توانید به صفحه هریک از ضد آفتاب‌ها در سایت اینترنتی فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی مدیسه سر بزنید و با آن‌ها آشنا شوید. پرفروش ترین ضد آفتاب ایرانی لافارر، ضد آفتاب بیودرما، ضد آفتاب الارو، ضدآفتاب پریم، کرم ضد آفتاب لیپورکس و کرم ضدآفتاب اوریفلیم بعضی از این نام‌ها هستند.

مطالب پربازدید: بهترین زمان استفاده از کرم ضدآفتاب

آشنایی با بهترین راهنمای انتخاب ضد آفتاب

هرگز برای شروع اضافه نمودن ترکیبات محافظت در مقابل آفتاب، به زندگی دیر نیست. افزون بر استفاده از ضد آفتاب، می‌توانید با پوشیدن کلاه، عینک آفتابی، لباس ضد آفتاب و محدود کردن قرارگیری در معرض آفتاب، به ویژه در شدیدترین زمان‌های روز، از 10 صبح تا 4 بعدازظهر از خود در مقابل اشعه‌های مضر محافظت نمایید.

منبع : aad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *